Iiveldus ja oksendamine

Oluline on välja selgitada, mis põhjustab iiveldust ning oksendamist kuna sellel põhineb ravi.

Üheks peamiseks iivelduse ja oksendamise põhjuseks võib olla pahaloomuline kasvaja, tekitades soole osalise või täieliku sulguse, kõhukinnisuse, gastropareesi või verejooksu.

Iiveldust ja oksendamist võib tekitada kasutatav ravi (nii keemia kui ka kiiritusravi) ja/või kasutatavad ravimid (eriti antibiootikumid,  aspiriin, carbamazepin, kortikosteroidid, rauapreparaadid, mukolüütikumid, ekspektorandid, NSAID-d, östrogeenid ja opioidid).

Kui iiveldust ja oksendamist põhjustab maoärritus, siis tuleks kasutada preparaate, mis pärsivad maohappesust (antatsiidid, H2 retseptor agonistid, prootonpumba inhibiitorid). Kui põhjuseks on kõhukinnisus, tuleb raviks kasutada lahtisteid. Kui põhjuseks on intrakraniaalse rõhu tõus, siis kasutatakse raviks kortikosteroide. Kui oksendamist põhjustab köha, tuleb kasutada köha pärssivaid ravimeid. Kaaluda tuleks magu ärritavate ravimite manustamise lõpetamist.

Kindlasti on kasulik rakendada ravimivabu meetmeid, milleks on rahuliku, kindlustunnet pakkuva keskkonna tagamine, vajadusel toidu nägemisest ja lõhnast eemale hoidumine ning väikesed, mõnesuutäielised toiduportsjonid.

Ravimitest on peamiselt kasutusel metoklopramiid, haloperidool, zofran ja Kytril.